Elektrikçi Nedir sorusunun yanıtını bu makalemizde açıklamaya çalıştık. Elektrikçi ustası, elektrik tesisatı ve sistemlerinin yapımı, onarımı ve bakımını yapan ve bu konu da uzmanlaşmış bir iş profesyonelidir. Elektrikçi ustaları, elektrik sistemlerinin güvenli, verimli ve kodlarına uygun çalışmasını sağlamak amacıyla elektrikli cihazların kurulumunu, tamirini ve testlerini yapabilirler. Ayrıca, enerji verimliliği ve güvenliği konularında da danışmanlık hizmeti verebilirler.

Elektrikçi hangi tür hizmetleri sunabilir?

Elektrikçi ustaları, aşağıda belirtilen benzer hizmetleri sunar:

 • Elektrik tesisatı kurulumu: Yeni yapılar yada mevcut binaların elektrik tesisatının kurulumu yada yükseltilmesi.
 • Elektrikli cihazların kurulumu ve tamiri: İnteraktif televizyonlar, klimalar, fırınlar, buzdolapları gibi elektrikli cihazların kurulumu ve tamiri.
 • Aydınlatma sistemleri: Ev, ofis yada işletmeler için aydınlatma sistemlerinin kurulumu ve tamiri.
 • Güç kaynakları:Jeneratörler, invertörler ve benzeri güç kaynaklarının kurulumu ve tamiri.
 • Elektrik güvenliği: Elektrik sistemlerinin güvenliğini garanti etmek için koruyucu devrelerin kurulumu yada mevcut sistemlerin güncellemelerinin yapılması.
 • Enerji verimliliği: Ev ya da işletmelerdeki elektrik tasarrufu için enerji verimli sistemlerinin kurulumu yada mevcut sistemlerin optimize edilmesi.

Elektrikçi ustaları, bu hizmetleri sadece ev ya da işletmeler için değil, hemde büyük ölçekli ticari ve endüstriyel projeler için de sunabilirler.

Elektrikçi Nedir? Elektrik tesisatı nedir?

Elektrik tesisatı, elektriğin güvenli, verimli ve efektif bir biçimde evler, ofisler, işletmeler ve benzeri binaların içinde dağıtılmasını ve kullanılmasını sağlamakta olan bir sistemdir. Elektrik tesisatı, elektrik enerjisini üreten bir elektrik santralinden başlar ve ev, ofis yada iş yerine kadar uzanır. Bu tesisatta, elektrik enerjisi kontrol edilir, düzenlenir ve dağıtılır. Elektrik tesisatı, aşağıda belirtilen öğelerden oluşur:

 1. Kablo yada kablolama: Elektrik enerjisi taşıyan kablolardan oluşan bir sistem.
 2. Anahtarlar ve fişler: Elektrikli cihazların açılması yada kapatılması için kullanılacak olan anahtarlar ve fişler.
 3. Prizler: Elektrikli cihazların takılması için kullanılacak olan prizler.
 4. Sigortalar ve koruyucu devreler: Elektrik sistemi üstündeki fazla akım ya da gerilim durumlarının ortaya çıkması durumunda elektrik sistemini muhafaza etmeye yarayan sigortalar ve koruyucu devreler.
 5. Aydınlatma sistemleri: Ev, ofis yada işletmelerin aydınlatmasını sağlamakta olan sistemler.

Elektrik tesisatı, güncel elektrik güvenliği standartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde, elektrik arızaları yada yangınlar gibi güvensiz durumlar ortaya çıkabilir.

Antalya elektrikçi olarak tüm elektrik tesisatı ve arıza işlerinizde deneyimli kadromuzla hizmetinizdeyiz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.